Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej jest bardzo nieprzyjemnym obowiązkiem, który jednak trzeba wykonać. Na szczęście w obecnych czasach profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują kompleksowe usługi, dzięki którym rodzina zmarłego jest chociaż trochę odciążona z tych smutnych chwilach. Jednym z obowiązków rodziny jest przygotowanie tabliczki, która będzie przytwierdzona do krzyża. To zadanie musi wykonać ona we współpracy z domem pogrzebowym.
Informacje na tabliczce
Tabliczka na krzyżu musi zawierać kilka informacji dotyczących osoby pod nim pochowanej. Oczywiście musi zaleźć się na niej imię i nazwisko zmarłego. W wypadku pochowku wybitnych naukowców lub oficerów służb mundurowych czasami przed imieniem rodzina dodaje tytuł naukowy lub stopień. Imię i nazwisko powinny być najbardziej widoczne na całej tabliczce. Osobie szukającej grobu naszego bliskiego łatwiej będzie go znaleźć. Na tabliczce powinna się znaleźć także data śmierci bliskiego. Poza tym umieszcza się na niej datę jego urodzenia lub liczbę lat, których dożył. Jednak data urodzenia ma więcej zwolenników. Szybko nakreśla, bez zbędnego obliczania, w jakich czasach urodził się nasz bliski.
Estetyka tabliczki
Tabliczka przede wszystkim powinna być zrobiona z mocnego materiału, odpornego na działanie różnych warunków atmosferycznych. Nie może zbyt szybko zardzewieć, ani dać się wygiąć przez wichury. Tabliczki mogą mieć różne kształty. Wybór kształtu zależy od rodziny zmarłego. Przeważnie są to zwykłe prostokąty, owale lub kształt przypominający herb. Poza informacjami o zmarłym na tabliczce może znaleźć się jakaś dyskretna grafika. O umieszczeniu grafiki również muszą zadecydować bliscy. Zdarzają się oczywiście zamówienia tabliczek odbiegające od przyjętych standardów. W takim wypadku osoby organizujące pogrzeb muszą ustalić z zakładem pogrzebowym, czy podejmie się on wykonania oryginalnej tabliczki, czy będą musiały zlecić jej zrobienie gdzieś indziej. Tabliczka powinna mieć też otwory lub uchwyty umożliwiające umieszczenie jej na krzyżu.