Śmierć członka rodziny, przyjaciela jest trudnym okresem w życiu każdego człowieka. Owa trudność jest tym straszniejsza, że nie da się na nią nijak przygotować i nauczyć reakcji organizmu jak np. w przypadku ćwiczenia upadków przy nauce na nartach. Ile razy byśmy się nie stykali z końcem życia, tyle razy zostaniemy zaskoczeni jak nie miejscem, to czasem, w którym ona nastąpi. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do obsługi i przyjęcia osób, które muszą poradzić sobie ze stratą i jednocześnie zająć się organizacją pochówku.
Czym jest epitafium?
Z języka greckiego epitafium znaczy >> nad grobem, na kamieniu nagrobnym<< jest to zatem napis, który umieszcza się na nagrobku lub pomniku, który ma upamiętniać zmarłego. Może on przyjmować różne formy. Zwykle jest to zdanie, dwa nawiązujące do śmierci i przemijania, czasem jest to bardziej rozbudowany cytat, maksyma, aforyzm, a nawet wiersz. W dobrym tonie jest wybranie napisu nagrobnego nawiązującego do życia zmarłego, które pozwoli zawsze z szacunkiem go wspominać i czcić wśród dalszej i bliższej rodziny. Jest to sentencja myśl wyrażana poza takimi standardowymi informacjami, jak imię, nazwisko, data urodzenia, zgonu, czy też dane osób, które spoczywają we wspólnej mogile.
Jak wybrać epitafium na nagrobek?
Coraz częściej słyszy się, że epitafium wybierają same osoby zmarłe. Bardzo często jest to jakiś cytat, sentencja, a nawet żart, fraszka, która wyjątkowo dobrze kojarzyć się będzie z daną osobą. Ciekawą formą epitafium są płaskorzeźby, ale też malowidła, czy też sceny figuralne i zdjęcia. Wysokiej jakości epitafium pozostanie niezniszczone nawet po latach wystawiania go na zmienne, surowe warunki atmosferyczne. Często zawiera ono stosowną dozę szacunku i miłości tęskniącej za zmarłym rodziny, dlatego nierzadko są tam umieszczone cytaty z Biblii. Decyzję o tym, czy i jakie epitafium zastosować bezie wiedziała najbliższa rodzina, czy też tzw. ostatnia wola zmarłego.