Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy zakładu pogrzebowego zajmują się wykonaniem balsamacji zwłok. Zabieg ten ma za zadanie spowolnić proces rozkładu ciała. Przeczytaj, co to konkretnie oznacza i kiedy należy się na nią zdecydować.
Czym jest tanatopraksja?
Tanatopraksja pochodzi od greckiego słowa „Tanatos” (bóg śmierci) oraz łacińskiego „praxis” (praktyka) i oznacza balsamację zwłok. Jest zabiegiem mającym na celu czasową konserwację ciała.
Do naczyń krwionośnych osoby zmarłej wprowadzane są specjalne substancje. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się bakterii i zahamowanie naturalnego procesu rozkładu ciała.
Technika ta była wykorzystywana w XIX wieku. Obecnie zyskuje stale rosnące zainteresowanie. Balsamacja zwłok wraz z zastosowaniem tanatokosmetyki (pośmiertnej toalety pozwalającej na uzyskanie jak najbardziej naturalnego wyglądu zmarłego) umożliwia wyeliminowanie oznak śmierci, a najbliższym osoby zmarłej spokojne, należyte ostatnie pożegnanie z nią.
Kiedy potrzebna może być balsamacja zwłok?
Zabieg tanatopraksji znajduje naprawdę szerokie spektrum zastosowań. Najczęściej wykonuje się go, gdy:
- Śmierć nastąpiła wskutek wypadku, podczas którego zmarły doznał wielu urazów. Balsamacja pozwala nie tylko spowolnić proces rozkładu, ale także zrekonstruować pośmiertne zmiany,
- Zwłoki są transportowane na dłuższe odległości,
- Tuż po śmierci ciało nie zostało umieszczone w warunkach chłodniczych, w związku z czym niezbędne może okazać się wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu, plam opadowych czy oznak rozkładu,
- Pogrzeb jest zaplanowany po dłuższym czasie od śmierci, a najbliżsi zmarłego, chcieliby go zobaczyć przed pochówkiem,
- Ciało osoby zmarłej będzie wyeksponowane publicznie, ale w miejscu, gdzie to nastąpi, nie ma możliwości utrzymania niskiej temperatury.