Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z żałobą i opłakiwaniem, lecz także z koniecznością załatwienia pewnych formalności. Spośród nich da się wyróżnić najważniejsze – te, bez których naprawdę nie można się obyć. Wszystkie sprawy zmarłego muszą bowiem zostać zamknięte, aby nie ciągnął on za sobą do grobu nierozwiązanych problemów.
Dokumenty i świadczenia
Z pewnością jedną z najważniejszych formalności związanych ze śmiercią bliskiej osoby jest konieczność wypełnienia karty zgonu. Tego rodzaju dokument jest wydawany na odpowiedni wniosek przez medyków – lekarza rodzinnego (jeżeli do śmierci doszło w domu) lub personel szpitala (jeżeli do śmierci doszło w placówce medycznej).
Karta zgonu nie jest jednak tym samym co akt zgonu. Podczas gdy ta pierwsza ma charakter medyczny i jest wystawiana przez lekarza, akt zgonu jest wystawiany przez urzędników z Urzędu Stanu Cywilnego. Jednostka administracyjna, do której należy się zgłosić w sytuacji śmierci, odpowiada miejscu śmierci bądź też miejscu zamieszkania (jeżeli na przykład zgon nastąpił w wyniku wypadku drogowego, w trasie).
Ponieważ pogrzeb jest przedsięwzięciem, które sporo kosztuje, państwo przewiduje wystawianie za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłku pogrzebowego. To kolejna formalność, którą warto załatwić przed pogrzebem, jeżeli chce się uzyskać pomoc w zakresie przygotowywania pochówku. Inną rekompensatą finansową, o którą można się starać w sytuacji śmierci bliskiej osoby, jest zaś odprawa pośmiertna. To kwota finansowa wystawiana przez pracodawcę w przypadku zgonu zatrudnionej osoby.
Z okazji pogrzebu członka rodziny można też uzyskać okolicznościowy urlop. Dzień wolnego ma na celu umożliwić spokojne dotarcie na miejsce pogrzebu, chwilę refleksji podczas uroczystości oraz powrót. Nie można też zapominać o tym, że po śmierci bliskiej osoby następuje podział spadku oraz zachodzi możliwość uzyskania renty. Może ona pomóc w ciężkich chwilach po pogrzebie.